Woda w szklanej, czy w plastikowej butelce? Jaką wodę wybrać?

19.09

2022

Woda w szklanej, czy w plastikowej butelce? Jaką wodę wybrać?

Czy warto sięgać po wodę w plastikowej butelce?

Wiele osób wybiera wodę butelkowaną jako bezpieczną, czystą i smaczną alternatywę dla wody z kranu. Na rynku jest tak wiele doskonałych opcji wody butelkowanej, że bardzo łatwo jest zaopatrzyć się w czystą wodę pitną dla siebie i swojej rodziny. Jednak jeśli kiedykolwiek piłeś z plastikowej butelki, która przez wiele dni leżała w rozgrzanym samochodzie, to z pewnością wiesz, jak nieprzyjemna może być woda, gdy jest niewłaściwie przechowywana. Smak wody może drastycznie zmienić się z powodu wystawienia jej na nadmierną ekspozycję na ciepło i światło. To tylko jedna z wielu wad plastiku w porównaniu z zaletami szklanych butelek.

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących wody butelkowanej brzmi - ile może stać woda w plastikowej butelce? Ogólnie rzecz biorąc, sama woda butelkowana nie posiada określonej daty przydatności, a sama woda powinna pozostać zdatna do spożycia aż do ostatniej kropelki. Jednak w przypadku wody w plastikowym opakowaniu sprawa nie jest tak prosta - sama woda może pozostać czysta w nieskończoność, jednak sama butelka może sprawiać potencjalne problemy, na które należy uważać. Z tego względu producenci zalecają przechowywanie wody butelkowanej nie dłużej niż dwa lata.

Środowisko Ci podziękuje!

Nie podlega dyskusji fakt, że szkło jest znacznie lepszym rozwiązaniem dla naszego środowiska niż plastikowe odpowiedniki. Co roku do oceanu trafia około ośmiu milionów ton plastiku - to przerażający wynik! Jeśli plastik nie trafia do wody to ląduje na wysypiskach śmieci, gdzie pojedyncza butelka będzie się rozkładać przez około 1000 lat. Co gorsza, gdy plastikowy materiał zacznie się rozkładać, to wypłucze toksyczne chemikalia do lokalnych zasobów wody i gleby.

Zanieczyszczenia plastikiem są tak powszechne, że większość ludzi nawet się nad tym nie zastanawia. Plastik jest wyrzucany do kosza i prawdopodobnie przez następne lata będzie leżał na wysypisku śmieci. Nawet jeśli plastikowe butelki poddawane są recyklingowi, to znaczna część plastiku nie nadaje się do użytku podczas procesu recyklingu. W momencie gdy plastik nadaje się do obróbki, to jeśli poddawany był recyklingowi zbyt wiele razy, w końcu stanie się bezużyteczny i szkodliwy dla środowiska, dlatego też warto rozważyć wybór wody w butelkach zwrotnych.

Zadbaj o własne zdrowie - pij wodę!

Jeśli kondycja środowiska to nie jest wystarczający argument do zmiany przyzwyczajeń, warto wówczas pomyśleć również o własnym zdrowiu. Szklane butelki na wodę wykonane są z naturalnych materiałów, podczas gdy ich plastikowe odpowiedniki zawierają w sobie mnóstwo szkodliwych chemikaliów. Szkło może być poddawane recyklingowi w nieskończoność, a proces ten nie obniża wartości tworzywa. Wytworzenie nowego produktu z recyklingowanego szkła jest znacznie prostsze niż produkcja plastikowej butelki.

Jak już zostało wspomniane, plastikowe butelki to zbiorowisko różnych chemikaliów, które mogą przenikać do znajdującej się w nich wody. Jeśli uzupełniasz plastikowe butelki własną, przefiltrowaną wodą to możesz czuć, że robisz coś dobrego dla środowiska, jednak nie bez powodu butelki te nazywane są jednorazowymi. Jednorazowe tworzywa nie tylko mogą przenosić toksyczne chemikalia do znajdującej się w nich wody, ale ze względu na tani koszt produkcji mają tendencję do rozwoju bakterii. Wiele plastikowych butelek zawiera również BPA oraz potencjalne gorsze plastikowe utwardzacze, które zaburzają gospodarkę hormonalną i mogą skutkować poważnymi problemami organizmu.

Dlaczego jeszcze warto decydować się na szklane butelki?


Istnieje o wiele więcej powodów, dla których warto decydować się na wodę w szklanych butelkach. Szklane butelki można myć w zmywarce, co ułatwia sterylizację naczynia. Szkło nie posiada smaku, jednak plastik tak. Gdy plastikowe chemikalia zaczynają wyciekać z butelki to woda nabiera nieprzyjemnego, dziwnego smaku. Schłodzona woda w butelce smakuje najlepiej, jednak czy można zamrozić wodę w szklanej butelce? Odpowiedź brzmi nie! Nie należy mrozić napojów w szklanych butelkach, grozi to bowiem rozsadzeniem naczynia. Zapewne decydując się na zmianę nawyków zastanawiasz się, gdzie można kupić wodę w szklanych butelkach? W dzisiejszych czasach producenci wody coraz częściej decydują się na produkcję szklanych alternatyw, dlatego z dostępnością nie ma większego problemu - w praktycznie każdym sklepie znajdziesz wodę w szklanej butelce. Warto decydować się na wodę od sprawdzonych producentów, których drugie imię to jakość!