Jakie mleko do ekspresu?

02.03

2023

Jakie mleko do ekspresu?

Filiżanka kawy – o poranku, w porze lunchu, po południu czy też wieczorem – to codzienny rytuał wielu osób. Ten aromatyczny napój, do którego można dodać mleko, zarówno zwykłe, jak i np. mleko bez laktozy, nie tylko pozwala odzyskać utraconą energię dzięki zawartości kofeiny, lecz również jest pretekstem do wygospodarowania chwili dla siebie. Niektórzy piją kawę raz dziennie, inni sięgają po nią częściej. Poza tym część osób preferuje czarną i gorzką, a część z dodatkiem cukru oraz z mlekiem – zwykłym, krowim, lub też kokosowym, owsianym, migdałowym czy sojowym. Nie jest tajemnicą, że najlepiej smakuje kawa z ekspresu. To urządzenie samodzielnie mieli ziarna, dzięki czemu w pełni zachowuje ich smak i aromat. A jakie mleko do ekspresu będzie odpowiednie? Do tego urządzenia przeważnie wykorzystuje się mleko krowie, istnieje jednak kilka sposobów, jak przygotować kawę z ekspresu z mlekiem roślinnym.

Jakie mleko do ekspresu zamiast krowiego?

Ze względu na specyfikę urządzenia, jakim jest ekspres do kawy, najczęściej używa się do niego mleka krowiego, w tym również mleka bez laktozy. Jeśli natomiast urządzenie jest przystosowane do stosowania mleka roślinnego, bez obaw do kawy w ekspresie dodać można mleko kokosowe, sojowe, owsiane czy migdałowe. Jeśli jednak nie jest, wówczas istnieje ryzyko, że ze względu na swoją gęstość zatka ono przewody i doprowadzi do awarii urządzenia. W takim przypadku lepiej zastosować inne urządzenie, czyli specjalny spieniacz. W nim spienić można mleko roślinne, które również dzieli się na wiele rodzajów ze względu na produkt, z którego powstaje. 

Mleko kokosowe

Mleko kokosowe, jak sama nazwa wskazuje, wytwarzane jest z owocu kokosa. Ma delikatny, lekko orzechowy smak, a tym, co je charakteryzuje, jest niski indeks glikemiczny. Z tego względu często używają go osoby, które mają problemy z cukrzycą, a także z innymi problemami zdrowotnymi związanymi z gospodarką węglowodanową. Co więcej, mleko kokosowe posiada mikroelementy, takie jak magnez, potas i fosfor. 

Mleko owsiane

Mleko owsiane cieszy się popularnością ze względu swoje zdrowotne właściwości. Przede wszystkim jest ono cennym źródłem błonnika, który odpowiada za prawidłową pracę jelit i eliminuje problemy z wypróżnianiem. Co więcej, błonnik obniża poziom złego cholesterolu oraz pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Mleko owsiane ma łagodny, określany jako lekko słodkawy smak.  

Mleko sojowe

Mleko sojowe to jedno z najpopularniejszych mlek roślinnych, które używać można m.in. do kawy. Do wyboru są różne jego rodzaje, w tym mleko sojowe naturalne lub lekko słodzone. Jest ono źródłem cennych aminokwasów i kwasów tłuszczowych nienasyconych. Ponadto mleko sojowe dostarcza organizmowi wielu witamin, w tym witaminy E i z grupy B, a także mikroelementów, jak kwas foliowy, żelazo, cynk oraz wapń. W smaku jest lekko słodkie o waniliowo-orzechowej nucie.

Mleko migdałowe

Mleko migdałowe to przede wszystkim źródło wielu witamin, w tym: B2, B12, E oraz cennej witaminy D, której niedobory zauważalne są szczególnie zimą. Ponadto wyróżnia się ono aksamitną konsystencją, lekko słodkim smakiem, w którym wyczuć można orzechowe nuty.

Jakie mleko roślinne do kawy?

Przed wyborem odpowiedniego mleka do kawy, warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy może ono zawierać laktozę, czy nie, a ponadto, jakiego ma być pochodzenia. Jeśli stosuje się dietę wegetariańską i wegańską, wskazane będzie mleko roślinne, a więc wspomniane powyżej: kokosowe, owsiane, sojowe lub migdałowe.  

Kawa z mlekiem czy bez?

Wśród smakoszy kawy są osoby o różnych preferencjach. W gust niektórych trafia gorzki i czarny aromatyczny napój, którego aromatu nie zakłócają żadne dodatki. Inni natomiast preferują łagodniejsze smaki, a taki osiągnąć można, na przykład dodając do kawy mleko – czy to zwierzęce, czy też roślinne o delikatnych słodkich, waniliowych lub orzechowych nutach. 

Nie chodzi jednak tylko o kwestie smakowe. Udowodniono, że jeśli do kawy nie dodaje się mleka, zawarta w niej kofeina lepiej się wchłania, w związku z czym zauważalny jest większy efekt pobudzający. Jeśli więc poranna filiżanka tego napoju ma dodać energii do rozpoczęcia dnia, warto postawić na czarną. Jest to natomiast mniej wskazane w przypadku osób, które czują, że mają tej energii za dużo lub zmagają się z problemami z ciśnieniem. Mleko zmniejszy efekt pobudzenia, będzie więc dla nich bezpieczniejsza. Poza tym złagodzi ono też kwasowość napoju, która może podrażnić szczególnie wrażliwy żołądek.

Jakie mleko do ekspresu ciśnieniowego? 

Trudno stwierdzić jednoznacznie, jakie mleko do ekspresu będzie najodpowiedniejsze. Jeśli chodzi o mleko do ekspresu ciśnieniowego, warto postawić na zwierzęce, zaś roślinne spienić można w specjalnym spieniaczu. Dodatkowo, przy wyborze najlepszego dla siebie rodzaju warto wziąć pod uwagę konkretne ich właściwości zdrowotne oraz swoje preferencje smakowe. Do wyboru, na przykład w ofercie firmy NIEMIRKA, są zarówno mleka zwierzęce, jak i mleko bez laktozy oraz roślinne: kokosowe, owsiane, sojowe oraz migdałowe. Dzięki temu każdy bez problemu może wybrać dla siebie to, które najbardziej mu odpowiada i najlepiej pasuje do kawy.

Uwaga!

Produkt tylko dla osób powyżej 18 lat.

Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią

Tak
Nie