Magdalenki – ciastka, w których zasmakowali artyści

08.07

2019

Magdalenki – ciastka, w których zasmakowali artyści

Delikatny cytrynowy smak to znak rozpoznawczy magdalenek – ciastek tak subtelnych i tak pysznych, że stały się przedmiotem opisu w arcydziełach literatury światowej. Kto się nimi delektował? Kto wypiekł je jako pierwszy?

Skąd się wzięły?

W tej kwestii stanowiska badaczy nie są jednoznaczne. Jedni twierdzą, że ową słynną Magdaleną była  Madeleine Paulmier, żyjąca w XIX wieku. Uchodziła za ówczesną mistrzynię kulinariów. Swoje dania i wypieki przyrządzała w kuchni zamku de Commercy, należącego do księżnej Perrotin de Barmond.

Są i inne przekazy, bardziej oddziałujące na wyobraźnię. Według jednej z krążących historii to choroba cukiernika stała się przyczynkiem do stworzenia magdalenek. Stanisław Leszczyński miał wydać bal dla arystokracji, jednakże nie mógł on się odbyć bez deseru. Dlatego zamiast wspomnianego cukiernika, inicjatywę w kuchni przejęła pomoc kuchenna.

Alternatywną historią wobec przytoczonych dwóch jest wieść, że za sukcesem magdalenek kryje się Jean Avice – kucharz w majątku księcia i ministra de Talleyrand-Périgord.

Jacy pisarze się nimi zachwycali?

Magdalenki pozostawiły także swój ślad w literaturze i to tej, która wchodzi do światowego kanonu arcydzieł. Jako remedium na przygnębienie i kłopoty użył jej autor W stronę Swanna Marcel Proust. To smak łagodnego dzieciństwa, który stanowi miłe wspomnienie dla bohatera.

Kolejnym, który zachwycił fenomen magdalenek, był Julio Cortázar. W książce pod tytułem Ostatnia runda napisał o nich: „Każda zakochana pamięć przechowuje swoje magdalenki”.

Jak przygotować magdalenki?

Magdalenki to maślane delikatne ciastka. Idealne wprost jako dodatek do herbaty czy kawy. Istotnym elementem ciasteczek jest masło. A właściwie to, w jaki sposób się je roztapia. By nabrało wyjątkowego orzechowego posmaku, nie możemy przesadzić z ogniem. Nie możemy dopuścić do przypalenia. Musi się zrobić delikatnie brązowozłote. Oprócz tego potrzebna będzie starta skórka cytryny, mąka, ekstrakt wanilinowy. Powstałe ciasto musi swoje odstać.

Szczegóły w przepisach się nieco różnią. Jednak odpowiednie potraktowanie sprawi, że za chwilę będziemy mogli cieszyć się domowymi ciasteczkami maślanymi.