Wypieki z wykorzystaniem polskich owoców sezonowych

03.09

2019

Wypieki z wykorzystaniem polskich owoców sezonowych

Większość Polaków jest zdania, że nie ma lepszych truskawek, jak te polskie. W tym stwierdzeniu jest dużo prawdy, a po spożyciu przysmaków przyrządzonych z ich wykorzystaniem, zgodzą się z nim nawet te osoby, które początkowo traktowały go jako wyolbrzymienie i podchodziły do tematu nieco sceptycznie. Choć sezon owocowy w Polsce powoli dobiega końca, to zarówno sierpień, jak i wrzesień w dalszym ciągu dają multum różnorodności owocowych, na przykład pod postacią śliwek, najlepszych na świecie jabłek, czy jesiennych malin i jeżyn. W niniejszym wpisie z przyjemnością podzielimy się kilkoma inspiracjami i pomysłami jak wykorzystać słodkie dary naszej polskiej matki ziemi. Warto kosztować je w domowym zaciszu, ale nie tylko. Gdy tylko nadarzy się okazja, pięknie jest mieć możliwość chwalić się polskim, niezastąpionym cukiernictwem innym narodowościom. Życzymy przyjemnej lektury i smacznych wypieków!

Jabłecznik

Jabłko to mimo wszystko najbardziej rozpoznawalny, polski owoc na arenie międzynarodowej. Niezbitym tego dowodem jest, chociażby idea projektu polskiego, ukazanego na EXPO 2015 w Mediolanie, który nawiązywał do polskiego sadu i drewnianej skrzynki, służącej do transportu jabłek. Co więc będzie bardziej tradycyjne i klimatyczne niż jabłecznik? Mimo że to ciasto jest pochodzenia francuskiego, to obecnie najsmaczniejsze zdecydowanie są te sztuki polskiego wykonania. Szarlotka nie jest trudna do przyrządzenia, ponieważ bogactwo aromatu i smaku jabłek niemalże samodzielnie realizują założony plan smacznej przekąski do popołudniowej herbaty. Warto nadmienić, że możliwości wykorzystania owoców jabłoni jest znacznie więcej. Typowe dla polskiej kultury jest także tworzenie przetworów, dżemów i powideł. Tradycja ta coraz powszechniej wraca do łask młodych gospodyń.

Truskawki

W tym artykule nie mogło zabraknąć bohatera, z którego Polacy są najbardziej dumni. Są nim truskawki. Z ich wykorzystaniem można stworzyć prawdziwe cuda, do których należą zarówno ciast z kremem i torty, jak i różnego rodzaju ciastka, babeczki, tarty, masy czy desery. Połączenie truskawki i dobrego kremu jest wręcz mistrzowskie. Warto nie przegapić sezonu, kiedy jest ich najwięcej. Stanowią świetny sposób na przyjęcie i ugoszczenie gości i dostarczenie sobie wielu przydatnych i pożywnych substancji odżywczych. Zarówno one, jak i polskie maliny czy borówki są wprost stworzone do dodawania ich do efektywnych deserów, czy jogurtów z musli. Truskawki można dodawać także do letnich napojów schłodzonych!