Historia i pochodzenie najpopularniejszych słodkich przekąsek

13.09

2019

Historia i pochodzenie najpopularniejszych słodkich przekąsek

Każdy z nas w swoim życiu spożył kilogramy słodyczy. Ten fakt tyczy się także tych, którzy twierdzą, że nie należą do grupy fanów słodkich przekąsek. Mało kto zastanawiał się kiedykolwiek nad historią poszczególnych z nich oraz nad tym, że każda rozpoznawalna marka lub wyrób ma swoją historię i pochodzenie. W niniejszym artykule pragniemy przybliżyć nieco dzieje artykułów cukierniczych, które towarzyszą nam niekiedy od wczesnego dzieciństwa do teraz.

Cukierki — wraz z czekoladą główny przedstawiciel słodyczy

Cukierki znane i lubiane są na całym świecie. Ich liczba odmian i wariantów jest właściwie nieograniczona. Tym bardziej nurtujący jest fakt, skąd pochodzą i gdzie wyprodukowano je po raz pierwszy. Niektórych może zadziwić fakt, że geneza cukierków nawiązuje do kultury egipskiej! To tam mieszano wówczas daktyle z miodem i traktowano, jako słodką przekąskę i szybki przypływ energii. Ostateczny jednak kształt cukierków, które spożywamy dzisiaj, powstał w Niemczech. ich pierwotną funkcją było wynagradzanie dzieci w kościele i utrzymywania je w ciszy! Kto by pomyślał!

Krówki — chluba polskiej branży cukierniczej

Tradycyjne cukierki krówki są jedynymi z nielicznych artykułów cukierniczych, których geneza wiąże się tylko i wyłącznie z terenami polskimi. Za ojca krówek uznaje się Feliksa Pomorskiego, który jako pierwszy założył przedsiębiorstwo zajmujące się masową sprzedażą z siedzibą w Poznaniu. W wyniku komplikacji podczas II wojny światowej firma przeniosła się do Milanówka pod Warszawą. Sekret ich wspaniałego smaku opiera się o połączenie cukru, mleka i masła. Mieszanka ta jest także sprzedawana pod postacią masy, dodawanej do wielu ciast.

Praliny — królowe czekoladowych wyrobów

Za co tak kochamy pralinki? Za to, że zawierają wszystko, co kochamy. Ich cechą charakterystyczną jest różnorodność pod względem nadzienia, kształtów i ogólnego wyglądu. To sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i to przez nie powstało tak popularne powiedzenie, że życie jest jak pudełko czekoladek. Ponadto są najbardziej elegancką formą słodkiego podarunku. Zasługa ich wytworzenia leży w belgijskiej tradycji.