Przerwa kawowa podczas konferencji – jak organizować?

18.10

2019

Przerwa kawowa podczas konferencji – jak organizować?

Przerwa kawowa to ważny element każdego spotkania biznesowego, konferencji czy szkolenia. Podczas tej krótkiej chwili uczestnicy mogą się posilić, zregenerować siły, wymienić ze sobą uwagi na temat prelekcji w towarzystwie pysznej kawy lub herbaty. Co powinno więc znaleźć się na stole cateringowym, podczas różnego rodzaju eventów biznesowych i naukowych? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Przerwa kawowa – dlaczego warto?

Zacznijmy od tego, po co organizować przerwę kawową. Otóż, spotkanie biznesowe nie trwa zazwyczaj godziny czy dwóch. Często są to wydarzenia całodniowe, a przynajmniej kilkugodzinne. Nawet najciekawsze prelekcje staną się więc po jakimś czasie nużące. Uczestnicy potrzebują przerw, by odetchnąć, rozruszać kości, pobudzić się łykiem ulubionej kawy czy wyjść się przewietrzyć. Tego typu pauzy są wręcz niezbędne dla komfortu zarówno uczestników, jak i prowadzących. Po każdej przerwie wszyscy wracają z nową energią, a konferencja może dalej toczyć się swoim rytmem.

Jak zorganizować przerwę kawową?

Organizując przerwę kawową, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Istotna jest przede wszystkim ilość uczestników i ich preferencje żywieniowe. W dzisiejszych czasach wersje poczęstunku wegańskie, bez laktozy czy bez glutenu to już właściwie standard, więc warto się go trzymać. Weźmy pod uwagę również miejsce organizowanego wydarzenia, obecność gości z zagranicy oraz wiek uczestników. Także czas trwania spotkań jest istotny, bo wówczas należy przygotować odpowiednio więcej jedzenia.

Co powinno znaleźć się na stole?

Podstawą każdej przerwy kawowej jest, jak sama nazwa wskazuje, kawa. Tego napoju z pewnością nie powinno zabraknąć. Dobrze jest zaoferować uczestnikom kilka rodzajów kaw, zarówno ziarnistej, jak i rozpuszczalnej. Do tego obowiązkowo na stole powinno znaleźć się mleko i cukier. Pamiętajcie, by zapewnić również wersje dla wegan i osób uczulonych na laktozę np. w postaci mleka ryżowego czy koksowego. Co do cukru to również warto zaoferować, co najmniej dwa rodzaje: zwykły oraz trzcinowy.

Wśród pozostałych napojów jakie dobrze jest umieścić na cateringowym stole to oczywiście różnego rodzaju herbaty, nie każdy przecież pije kawę, a także woda, napoje, soki.

Przekąski

Obok całego asortymentu kaw, herbat i napojów na stole cateringowym powinny znaleźć się jeszcze różnorodne przekąski. Nieśmiertelnym poczęstunkiem w tej sytuacji są oczywiście ciasteczka konferencyjne, których szeroki wybór znajdziesz w naszym sklepie. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie na stole także cukierków czy słonych przekąsek takich jak krakersy, paluszki i inne.

Chcąc pozytywnie zaskoczyć uczestników wydarzenia, można przygotować również bardziej wykwintny poczęstunek w postaci miniaturowych kanapek, koreczków i innych przegryzek przygotowanych np. przez specjalistyczną firmę cateringową.