Makaroniki – od francuskich salonów na współczesne stoły

11.02

2020

Makaroniki – od francuskich salonów na współczesne stoły

Kuszące chrupiącą skórką oraz wyjątkowo delikatnym środkiem, najczęściej przełożone smakowitym kremem. Mowa oczywiście o niezaprzeczalnie apetycznych makaronikach, które w ostatnich latach zdobywają podniebienia miłośników nietuzinkowych słodkości na całym świecie. To ciasteczka francuskie, wyróżniające się nie tylko wyśmienitym smakiem, ale również fantastycznym wyglądem. Makaroniki są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, a ich nadzienia mogą być bardzo różnorodne. Wszystko to sprawia, że są znane i lubiane na całym świecie.

Historia kruchych ciasteczek francuskich

Paradoksalnie historia francuskich makaroników sięga… Włoch. Pojawiły się po raz pierwszy w VIII wieku w weneckich zakonach za sprawą przywiezionych wówczas z krajów arabskich migdałów, będących podstawowym składnikiem tych wypieków. Według innych źródeł makaroniki były wypiekane już w 791 roku przez włoskich mnichów. Choć do tych informacji o pochodzeniu makaroników zdania są podzielone, to nie ulega wątpliwości, że to Francja wypromowała znany wszystkim przysmak. W XVI wieku żona króla Henryka II, Katarzyna Medycejska, zachwycona wyszukanym smakiem ciasteczek francuskich, przywiozła je z Włoch do Francji.

Co ciekawe, makaroniki przez długi czas były uznawane za danie, nie zaś deser. Popularność tych wypieków wzrosła znacząco za sprawą ówczesnych francuskich zakonnic, które zajmowały się sprzedażą miodu oraz makaroników, aby zdobyć środki na utrzymanie. Równie znana jest historia sióstr zakonnych z francuskiego miasteczka Nancy. Ze względu na zakaz spożywania mięsa oraz wysoką pożywność migdałów, zaczęły piec makaroniki. Dzięki temu mogły zaspokoić głód, a także sprzedać część wypieków. Stały się znane jako „The Macaron Sisters” – dziś określenie to pełni funkcję nazwy jednej z ulic w tym francuskim miasteczku.

Makaroniki dziś

Obecnie znaną i lubianą formę makaroników zawdzięczamy cukiernikowi ze znanej na całym świecie cukierni Laudree, który dopiero w XX wieku wzbogacił klasyczną wersję o delikatny krem. Okazało się to prawdziwym sukcesem. Dziś makaroniki są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych oraz smakowych, niezmiennie zachwycając znakomitym wyglądem i niepowtarzalnym smakiem. Ich głównym składnikiem są oczywiście zmielone migdały, a także cukier puder, białko i krem. Samodzielne przygotowanie makaroników nie jest jednak łatwą sprawą, szczególnie dla nowicjuszy. Idealnie wypieczone powinny mieć chrupiącą skorupkę oraz subtelny środek. Osiągnięcie takiego efektu wymaga nie lada cierpliwości i precyzji.

Wszystkim fanom tych wyjątkowych przysmaków polecamy skosztowanie grzebyków francuskich, a także wiele innych kruchych ciasteczek francuskich, które dostarczy hurtownia słodyczy Niemirka.