Herbata – najpopularniejsze odmiany i sposoby parzenia

09.03

2020

Herbata – najpopularniejsze odmiany i sposoby parzenia

Smak i aromat każdej herbaty zależy od wielu istotnych czynników. Jednymi z najważniejszych są warunki dojrzewania, a także sposób dalszej obróbki aż do uzyskania końcowego produktu. Dla uzyskania optymalnego wzrostu herbata jest uprawiana w ciepłym klimacie o łagodnym charakterze i regularnych opadach. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób zbierania liści z uprawy – najczęściej pracę tę wykonuje się ręcznie, aby uniknąć powstawania uszkodzeń mechanicznych. Do najpopularniejszych herbat na całym świecie należy czarna, zielona, biała, czerwona, niebieska, a także różnorodne aromatyzowane. W tym artykule skupimy się na trzech najczęściej wybieranych w Polsce rodzajach herbat.

Intensywna czarna i subtelna biała

Czarną herbatę o wyrazistym smaku i aromacie otrzymuje się w wyniku czterech następujących po sobie etapach – więdnięciu, skręcaniu, fermentacji oraz suszeniu. To pozwala uzyskać znany wszystkim produkt, który stanowi zdecydowaną większość na sklepowych półkach wśród innych herbat. Jednymi z powszechnie parzonych gatunków są ceylon, assam oraz yunnan. Dla zachowania pełnej gamy smaku należy zalać ją wrzącą wodą (ok. 100˚C) na 3-5 minut. Zbilansowaniem wyrazistych i głębokich walorów smakowych czarnych odmian jest biała herbata, powstająca z młodych, nierozkwitniętych pączków. Ich zbieranie może odbywać się wyłącznie w okresie wiosny, dlatego cena białej herbaty często jest wyraźnie wyższa, niż pozostałych. Można ją jednak zaparzać trzykrotnie temperaturze 85˚C przez 5-7 minut, aby uzyskać najlepszy smak i jasny kolor.

Delikatność zielonej herbaty

Zielona herbata jest powszechnie uznawana za jedną z najzdrowszych, dlatego w ostatnich latach można zauważyć jej zwiększone spożycie. Chętnie wybieranym gatunkiem jest popularna matcha, a także sencha czy gunpowder. Powstaje ze świeżo zebranych liści poddanych bezpośrednio procesowi suszenia, dzięki czemu zachowuje zdecydowanie więcej cennych składników, niż pozostałe rodzaje herbat. Dodatkowo wyróżnia się wyśmienitym smakiem, delikatniejszym od czarnej, a jednocześnie bardziej wyrazistym niż białej. Zieloną herbatę należy zalewać wodą w temperaturze 60-80˚C w zależności od gatunku i parzyć do 3 minut, aby jej smak nie stał się gorzki. Podobnie jak białą, tak i zieloną herbatę można patrzyć do trzech razy.

Herbata w kopertach i herbata z suszu

Poza wymienionymi rodzajami istnieje o wiele więcej odmian herbaty. To napój spożywany przez ludzi na całym świecie, a w każdej kulturze występują odmiennie zwyczaje związane ze sposobem parzenia oraz jej picia. Występują w klasycznych odmianach, ale również z dodatkiem aromatycznych kawałków suszonych owoców czy kwiatów, aby uzyskać coraz to nowsze kompozycje smakowe. Jeśli chcesz skosztować jej różnorodnych odmian, wcale nie musisz wybierać się w odległe podróże. Szeroką gamę herbat w kopertach i naturalnym suszu znajdziesz w hurtowni artykułów spożywczych Niemirka.