Mleko sojowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

18.01

2021

Mleko sojowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Mleko sojowe to obok mleka ryżowego i kokosowego, jeden z najpopularniejszych zamienników mleka krowiego. Jest bardzo chętnie wybierane przez osoby, które na co dzień nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego. Dostępne w różnych wariantach i smakach. Co warto wiedzieć o popularnym napoju sojowym?

Dlaczego warto pić mleko sojowe?

Mleko sojowe jest bardzo chętnie wybierane przez wegetarian i wegan, którzy nie spożywają tradycyjnych przetworów mlecznych. Na rynku spożywczym dostępne są obecnie różne rodzaje tego napoju. Niemalże każda hurtownia spożywcza ma w swojej ofercie napoje sojowe różnych producentów, które to mogą się od siebie nieco różnić kalorycznością i zawartością witamin. Wybierać możemy spośród napojów sojowych niesłodzonych i tych z dodatkiem cukru. Te słodzone będą mieć oczywiście więcej kalorii, dlatego powinny na nie uważać osoby na diecie odchudzającej. W mleku sojowym znajdziemy takie witaminy jak A, D lub B12. Mleko sojowe będzie też źródłem potasu i kwasu foliowego. Z głównych zalet prozdrowotnych napoju, wyróżnić możemy korzystny wpływ na zmniejszenie poziomu cholesterolu w organizmie. Zmniejsza też ryzyko pojawienia się chorób serca.

Jak powstaje?

Jak sama nazwa wskazuje, mleko sojowe produkowane jest z ziaren soi, a czasami z nieodtłuszczonej mąki sojowej. Powstaje poprzez moczenie ziaren soi w wodzie. Napój wzbogacany jest witaminami. To pierwsze, tradycyjne mleko sojowe, produkowano w Chinach i Azji Wschodniej. Dopiero na początku XX wieku mleko to pojawiło się w Europie. Dzisiaj jest często wybierane przez osoby, które nie spożywają mleka krowiego, nie tolerują laktozy, albo mają alergię na kazeinę. Mleko sojowe na stałe wpisało się do diety wielu osób, podobnie jak inne mleko roślinne – mleko ryżowe lub kokosowe. Co ciekawe, napój sojowy kupić można w kilku smakach, to między innymi mleko czekoladowe i waniliowe.

Jakie mleko sojowe wybrać?

Wybór mleka sojowego tak naprawdę zależy od indywidualnych upodobań konsumenta. Jeżeli nie jest dla Ciebie ważna ilość kalorii z powodzeniem możesz sięgnąć po mleko sojowe słodzone. Natomiast w przypadku osób na diecie, lepszą opcją będzie to bez cukru. Najchętniej wybierane jest mleko o smaku naturalnym, jednak czasem warto spróbować dla odmiany napoju czekoladowego albo waniliowego. Spośród godnych polecenia napojów sojowych warto zwrócić uwagę na mleko sojowe Joya. Dostępnych opcji jest naprawdę wiele i każdy smakosz mleka sojowego z pewnością znajdzie coś dla siebie.