Zdrowie zawarte w orzechach

18.01

2021

Zdrowie zawarte w orzechach

Nie od dziś wiadomo, że orzechy to bogactwo składników odżywczych, które są nam niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Wpływają korzystnie na pracę mózgu, przyspieszają metabolizm. Można je spożywać na wiele sposobów – jako przekąska, orzechowe babeczki, dodatek do sałatek i deserów. Dlaczego warto jeść orzechy?

Bogactwo witamin i mikroskładników

Orzechy zawierają sporo witamin i minerałów, które potrzebne są organizmowi w codziennym funkcjonowaniu. Są cennym źródłem błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które bardzo korzystnie wpływają na metabolizm. Pomimo że orzechy zawierają sporo kalorii, to jednak poleca się je spożywać w diecie odchudzającej. Mają bowiem nie tylko korzystny wpływ na metabolizm, ale też skutecznie hamują apetyt. Orzechy są też źródłem wielu cennych witamin, między innymi witaminy E. To także spora dawka magnezu, który korzystnie wpływa na pracę mózgu. Mają dobroczynny wpływ na pamięć i koncentrację. Na rynku mamy dziś ogromny wybór tego typu produktów. Każda hurtownia artykułów spożywczych ma w swojej ofercie co najmniej kilka gatunków orzechów. Niejednokrotnie pyszne orzechy kupić można jako miks z innymi bakaliami.

Które warto jeść?

Zdecydowanie najchętniej wybieranymi orzechami są włoskie, laskowe, ziemne i orzechy nerkowca. Ich popularność wynika nie tylko z pysznego smaku, ale też zawartych w nich dobroczynnych składników. W orzechach włoskich znajduje się kwas linolowy, charakteryzujący się właściwościami antyoksydacyjnymi. Z kolei w orzechach nerkowca znajdziemy sporo witamin z grupy E, A i D. Niezależnie jednak od tego, jakie orzechy najbardziej lubimy, warto urozmaicać swoją dietę i spożywać ich różne rodzaje. Nie zamykajmy się tylko na jeden gatunek. Każdy rodzaj orzechów to inne składniki mineralne. Dobrze więc, jeżeli od czasu do czasu zamienisz ulubione orzechy laskowe na orzechy nerkowca.

Jak spożywać orzechy?

Orzechy spożywać można na wiele sposobów. Oczywiście tym najpopularniejszym jest jedzenie ich jako przekąska, często w połączeniu z innymi bakaliami, na przykład z rodzynkami. Jednak orzechy można do swojej diety przemycać na wiele sposobów, dostarczając w ten sposób organizmowi cennych mikroskładników. Dla osób, które uwielbiają słodycze, świetną propozycją będą chociażby ciasteczka toffi z orzechami albo orzechowe ciasto. Orzechy mogą też stanowić składnik zdrowej i pożywnej sałatki. Z kolei orzechy ziemne można spożywać w formie pysznego masła orzechowego. Pomysłów na potrawy z orzechami jest naprawdę wiele.